Themes - Twenty Seventeen - en to fr translation catalogue (85 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Seventeen brings your site to life with header video and immersive featured images. With a focus on business sites, it features multiple sections on the front page as well as widgets, navigation and social menus, a logo, and more. Personalize its asymmetrical grid with a custom color scheme and showcase your multimedia content with post formats. Our default theme for 2017 works great in many languages, for any abilities, and on any device.
fr: Twenty Seventeen donne vie à votre site avec un en-tête vidéo et des images mises en avant immersives. En mettant l’accent sur les sites d’entreprises, il offre de multiples sections sur la page d’accueil comme sur les widgets, les menus de navigation et sociaux, un logo et bien plus encore. Personnalisez sa grille asymétrique avec votre propre jeu de couleurs et mettez en valeur vos contenus multimédias avec les formats d’articles. Notre thème par défaut pour 2017 fonctionne dans de nombreuses langues, dans tous les domaines et sur n’importe quel type d’appareils.

en: Contact us
fr: Contactez-nous

en: We are proud to serve outstanding clients.
fr: Nous sommes fiers de travailler avec de merveilleux clients.

en: Contact Us
fr: Contactez-nous

en: Video Production
fr: Production de films

en: Marketing &amp; SEO
fr: Marketing et SEO

en: Content Strategy
fr: Stratégie de contenu

en: Web Development
fr: Développement Web

en: Strategy
fr: Stratégie

en: Direct Light
fr: Nous vous mettons en lumière

en: Images with Link
fr: Images avec liens

en: Need a website? We&#39;ve got you covered. Our design team will create a stunning design to transform your brand.
fr: Vous avez besoin d’un site web ? Nous pouvons le faire. Notre équipe de conception va vous créer un design unique pour transformer votre marque.

en: Web Design
fr: Conception web

en: White border
fr: Bordure blanche

en: See Case Study
fr: Voir l’étude de cas

en: Communicate your purpose and goals with a beautiful logo that encapsulates your business.
fr: Communiquez sur vos objectifs avec un joli logo qui correspond à votre entreprise.

en: Branding
fr: Image de marque

en: Black Stripes
fr: Rayures noires

en: Images with Text and Link
fr: Images avec textes et liens

en: Our Services
fr: Nos services

en: Attract Leads with Marketing Campaigns that Work
fr: Attirez des conversions avec des campagnes marketings bien pensées

en: Large Heading with Button
fr: Grand titre avec bouton

en: Footer
fr: Pied de page

en: Add widgets here to appear in your sidebar on blog posts and archive pages.
fr: Ajoutez ici des widgets pour les faire apparaître dans votre colonne latérale d’articles de blog ou de pages d’archives.

en: Blog Sidebar
fr: Colonne latérale du blog

en: Scroll down to content
fr: Descendre au contenu

[ctx: Theme starter content]
en: Coffee
fr: Café

[ctx: Theme starter content]
en: Espresso
fr: Expresso

en: Pause background video
fr: Arrière plan vidéo en pause

en: Play background video
fr: Lecture d’arrière-plan vidéo

note: translators: %s: The section ID.
en: Front Page Section %s Placeholder
fr: Texte indicatif de la section %s de la page d’accueil

en: When the two-column layout is assigned, the page title is in one column and content is in the other.
fr: Quand la mise en page en deux colonnes est sélectionnée, le titre de la page est sur une colonne et le contenu sur l’autre.

en: Next Post
fr: Article suivant

en: Posts
fr: Articles

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Categories
fr: Catégories

note: translators: %s: Post date.
en: <span class="screen-reader-text">Posted on</span> %s
fr: <span class="screen-reader-text">Publié le</span> %s

note: translators: %s: Post author.
en: by %s
fr: par %s

en: Please define an SVG icon filename.
fr: Veuillez définir un nom de fichier d’icône SVG.

en: Please define default parameters in the form of an array.
fr: Veuillez définir les paramètres par défaut sous forme d’un tableau.

en: Select pages to feature in each area from the dropdowns. Add an image to a section by setting a featured image in the page editor. Empty sections will not be displayed.
fr: Sélectionnez les pages à mettre en avant dans chaque zone depuis la liste déroulante. Ajoutez une image à la section en définissant une image mise en avant dans l’éditeur de page. Les sections vides ne s’afficheront pas.

note: translators: %d: The front page section number.
en: Front Page Section %d Content
fr: Contenu %d de section de page d’accueil

en: Two Column
fr: Deux colonnes

en: One Column
fr: Une colonne

en: Page Layout
fr: Mise en page de page

en: Theme Options
fr: Options du thème

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Light
fr: Clair

en: Color Scheme
fr: Jeu de couleurs

en: Default Header Image
fr: Image d’en-tête par défaut

en: Footer 2
fr: Pied de page 2

en: Add widgets here to appear in your footer.
fr: Ajoutez ici des widgets qui apparaîtront dans votre pied de page.

en: Footer 1
fr: Pied de page 1

en: Top Menu
fr: Menu supérieur

en: Reply
fr: Répondre

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
fr: Il semble que ce que vous cherchez est introuvable. Essayez avec une recherche.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
fr: Désolé, mais rien ne correspond à votre recherche. Veuillez réessayer avec des mots différents.

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
fr: Prêt⋅e à publier votre premier article ? <a href="%s">Commencez ici</a>.

en: Nothing Found
fr: Aucun résultat

en: Previous Post
fr: Article précédent

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

[ctx: submit button]
en: Search
fr: Recherche

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
fr: Recherche&hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
fr: Recherche pour :

note: translators: Search query.
en: Search Results for: %s
fr: Résultats de recherche pour : %s

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
fr: Continuer la lecture<span class="screen-reader-text"> de &laquo;&nbsp;%s&nbsp;&raquo;</span>

en: Dark
fr: Foncé

note: translators: %s: The current WordPress version.
en: Twenty Seventeen requires at least WordPress version 4.7. You are running version %s. Please upgrade and try again.
fr: Twenty Seventeen ne fonctionne qu’à partir de WordPress 4.7. Vous utilisez la version %s. Veuillez mettre à niveau et réessayer.

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
fr: Modifier<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Pages:
fr: Pages&nbsp;:

en: Skip to content
fr: Aller au contenu principal

en: Collapse child menu
fr: Fermer le sous-menu

en: Expand child menu
fr: Ouvrir le sous-menu

en: Social Links Menu
fr: Menu des liens de réseaux sociaux

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
fr: Fièrement propulsé par %s

en: Footer Social Links Menu
fr: Menu de liens sociaux de pied de page

en: Comments are closed.
fr: Les commentaires sont fermés.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s Reply to &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s Replies to &ldquo;%2$s&rdquo;
fr[0]: %1$s réponse sur &ldquo;%2$s&rdquo;
fr[1]: %1$s réponses sur &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One Reply to &ldquo;%s&rdquo;
fr: Une réponse sur &ldquo;%s&rdquo;

en: Next page
fr: Page suivante

en: Previous page
fr: Page précédente

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
fr: Apparemment, rien n&rsquo;a été trouvé à cette adresse. Essayez avec une recherche&nbsp;?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
fr: Aie&nbsp;! Cette page est introuvable.

note: Author of the theme
en: the WordPress team
fr: l’équipe WordPress
